Gombás fertőzésekkel veszik fel a harcot Szegeden – Karikó Katalin támogatja a kutatásokat

Karikó Katalin Nobel-díjas biokémikus anyagi és szakmai támogatásával nyílt az antimikrobiális és a gombaellenes terápiák fejlesztését segítő új központ hétfőn a Szegedi Tudományegyetemen (SZTE).

Karikó Katalin a Gazda-Patogén Interakció Központ ünnepélyes megnyitóján felidézte, hogy több olyan tudományos elismerést is elnyert, melyek kutatási támogatással jártak. A Jeantet-Collen-díj 150 ezer svájci frank, a Novo Nordisk-díj 100 ezer euró, a Tang-díj pedig 82 ezer dollár támogatást jelentett. Ezt a mintegy 334 ezer eurónyi (135 millió forint) forrást a központ kialakítására fordították.

Karikó Katalin támogatásával nyílt meg a Szegedi Tudományegyetemen a Gazda-patogén Interakció Központ
Karikó Katalin támogatásával nyílt meg a Szegedi Tudományegyetemen a Gazda-patogén Interakció Központ. Fotó: SZTE

Regionális szinten is egyedülálló kutatóközpont

Rovó László rektor hangsúlyozta, a biokémiai és az orvosbiológiai oktatásnak is kutatásnak komoly hagyománya van Szegeden. Karikó Katalin nagylelkű adományának és kiterjedt szakmai kapcsolatrendszerének köszönhetően az SZTE korábbi lehetőségein messze túlmutató együttműködésekben vehet részt. Ezenkívül az új központ infrastruktúrája még regionális szinten is páratlan, új területeken fogja támogatni az egyetemen folyó kutatásokat.

Az orvosbiológia az SZTE egyik kiválósági területe. Az egyetem éppen ezért célirányosan fejleszti az orvosbiológiai kutatások támogatásához szükséges infrastruktúrát és műszerparkot. E tekintetben a központ létrehozása jelentős mérföldkőnek számít mind az egyetem, mind a tágabb régió kutatási és innovációs ökoszisztémájában. Hosszú távon ez a létesítmény vezető szerepet tölthet be a gombaellenes és antimikrobiális terápiák globális kutatásában és fejlesztésében – hangsúlyozta Fendler Judit, az SZTE kancellárja.

Évente másfél millió haláleset

Becslések szerint világszert több mint egymilliárd ember szenved valamilyen gombás megbetegedésben, és évente több mint 1,5 millió haláleset történik ilyen fertőzések következtében. Az SZTE Biológia Intézetének területén kialakított, az országban egyedülálló in vivo kísérleti állomás és az ahhoz kapcsolódó öt felújított labor célja, hogy új szintre emelje az antimikrobiális, különösen a gombaellenes terápiák fejlesztését, összefogja a területen folyó kutatásokat és innovációs kezdeményezéseket, lehetővé téve az új kezelési lehetőségek gyorsabb, hatékonyabb tesztelését, és az eredmények gyakorlati hasznosításának vizsgálatát.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +33 °C
Minimum: +13 °C

Marad a felhőtlen, száraz idő. Éjjel csupán az Észak-Dunántúlon lengedezhet valamelyest a déli szél. Késő este általában 21 és 27 fok közötti értékek valószínűek. A minimum-hőmérséklet általában 13 és 18 fok között alakul, de a hidegre hajlamos helyeken ennél hűvösebb lehet a hajnal, míg a vízparti, belvárosi részeken pedig ennél pár fokkal magasabb értékek is előfordulhatnak. Az orvosmeteorológia terén is a hőség a leginkább meghatározó kockázati tényező. Fronthatás nem érvényesül, időjárásunkat ezekben a napokban anticiklonális hatás határozza meg.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra
OSZAR »