Amikor a csikófogak már kihullottak...
Világszerte egyre több az idős ember, hiszen az utóbbi időkben a lakosság várható életkora több mint egy évtizeddel megnőtt. Az sem lehet mindegy, hogy ezeket az "ajándékba kapott" éveket hogyan töltheti, milyen életminőségben élheti meg az ember - a kellemes évekért a legtöbbet mi magunk tehetünk. Az idősödés természetes módon hozza magával a testi változásokat, a szövetek szerkezete és élettani folyamatai megváltoznak még a teljesen egészségesek esetében is.
Az orvostudomány naponta ér el újabb és újabb eredményeket a gerontológia területén, a kor hozta változások karbantartásában. A fogászat számára is hatalmas kihívás az öregedés hatásait ellensúlyozni, a lehető legjobb gondozást nyújtani azok számára, akik az egyre hatásosabb fogmegtartó kezeléseknek köszönhetően idősebb korukban is meg tudták őrizni természetes fogaikat.
"Szaporodik fogamban az idegen anyag"
A múló évek nyomot hagynak a szájüreg és a fogazat állapotán is. Jellegzetes változás, hogy csökken a nyáltermelés, a szájnyálkahártya elvékonyodik, megváltozik a szájüreg mikroflórája, gyakoribb a szájszag, az ínyvisszahúzódás következtében szabaddá válik a fognyak, és mind többeket érint a fognyaki érzékenység, fokozódik a fogkopás. Az életkor előrehaladtával egyre kevesebb az érintetlen fog, egyre több a pótlás, kiegészítés, úgynevezett restaurátum bennük. Ezek és a megnyílt fogközök miatt a fogmosás hosszabb időt vesz igénybe: idős korban nagyobb gondot, több időt kell fordítani a szájápolásra, hogy ugyanazt az eredményt elérjük, mint fiatalon. Mivel a szájüreg változik, ezért a fogkrémek összetételének is igazodnia kell a megváltozott állapothoz.