A cambridge-i Addenbrooke kórház szakemberei egy szájon át szedhető, olaparib hatóanyagú gyógyszerrel folytattak kísérletet olyan korai stádiumú emlőrákkal küzdő nők körében, akik hordozzák az úgynevezett BRCA gének rákkockázatot növelő mutációit. Mint azt korábban megírtuk, a BRCA1 és a BRCA2 gén fontos funkciót tölt be a mellrák megelőzésében. Becslések szerint négyszázból egy embernél azonban olyan génmutációk alakulnak ki, amelyek meggátolják e gének normál működését. Mindez pedig jelentősen fokozza a daganatos megbetegedés veszélyét. Míg átlagosan a nők 12 százalékánál jelentkezik életük során emlőrák, addig a BRCA1 gén mutációja esetén ez az arány 65, a BRCA2 mutációja esetén 45 százalékra emelkedik.
A gyógyszer megmentheti az emlőrákbetegek életét
Az említett brit kísérlet vezetői arra keresték a választ, hogy vajon az olaparib terápiás alkalmazása segíthet-e csökkenteni annak rizikóját, hogy műtéti beavatkozást követően kiújuljon az emlőrák a genetikai mutációkat hordozó betegeknél – olvasható a BBC beszámolójában. Anglia, Skócia és Wales 23 egészségügyi intézményében összesen 39 nőt kezeltek a gyógyszerrel a sebészeti beavatkozást megelőző kemoterápia kiegészítéseként. Minden alkalommal 48 órával a kemoterápiás kezelések után 48 órával kellett elkezdeniük szedni a tablettákat. A hároméves vizsgálati időszak alatt egyikük sem vesztette életét. Ezzel szemben a 45 fős kontrollcsoportban, ahol a betegek csak kemoterápiát kaptak, olaparibot nem, hat haláleset is történt.
„Ritka, hogy 36 hónap elteltével 100 százalékos túlélési arányt lehet feljegyezni az emlőrák ezen altípusa esetén. Rendkívül izgatottak vagyunk az új kezelési megközelítésben rejlő potenciál kapcsán” – árulta el Jean Abraham, az Addenbrooke kórház és a Cambridge-i Egyetem szakembere. Az olaparib az első célzott gyógyszeres kezelés a BRCA gének mutációihoz kapcsolódóan kialakuló emlőrákkal szemben. A szer működési elve, hogy egy fehérje gátlásával ellehetetleníti, hogy a ráksejtek képesek legyenek kijavítani DNS-hibáikat. Ezáltal fokozatosan elpusztulnak. A kutatók reményei szerint az új eljárás az emlőrák mellett más, szintén BRCA génekhez köthető daganatok esetén is előrelépést hozhat, beleértve például a petefészek-, prosztata- és hasnyálmirigyrákot.
Borítókép: illusztráció, Getty Images