Minden rekordot megdöntött a júniusi szárazság – volt, ahol semennyi csapadék nem esett

A legszárazabb és a második legmelegebb volt az idei június – közölte a HungaroMet Zrt. csütörtökön.

A meteorológiai szolgálat Facebook-oldalán közzétett elemzésben azt írják, hogy az idei június középhőmérséklete országos átlagban 22,3 Celsius-fok volt. Ez 2,5 fokkal meghaladta az 1991 és 2020 közötti évek hatodik havi átlagát. Országosan így az idei június volt a második legmelegebb a 20. század eleje óta. Az Alföld középső és délkeleti részén pedig, ahol nagy területen 23 fok felett alakult a hónap középhőmérséklete, nem mértek még hasonlóan meleget 1901 óta. Síkvidéken az ország többi részén is általában 21,5 fok felett volt a júniusi átlaghőmérséklet, 20 fok alatti értékek pedig csak hegyvidékeken fordultak elő.

A júniusi csapadék az eddig beérkezett adatok szerint országos átlagban 12,2 milliméternyi volt, mindössze 17 százaléka az 1991-2020-as évek 71,8 milliméteres átlagának. Országos átlagban így a legszárazabb június volt a mostani 1901 óta. A Dél-Dunántúlon és az ország keleti felén jellemzően 10 milliméternyi alatt maradt a havi csapadék, többfelé az 5 milliméternyit sem érte el, ez pedig nagy területen az elmúlt 125 év legszárazabb júniusát eredményezte. A déli határ közelében volt olyan állomás – például Hercegszántó –, ahol semmi csapadék nem hullott egész júniusban.

Az ország legcsapadékosabb része az Alpokalja térsége volt, de ott is többnyire csak 40-50 milliméternyit mértek. A legtöbb csapadék a Soproni-hegységben esett júniusban, ott 80 milliméternyinél több havi csapadék is előfordult.

Borítókép: Getty Images

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +32 °C
Minimum: +18 °C

Éjszaka fokozatosan levonul délkelet felé a frontális felhőzet, és többnyire kiderül az ég, hajnalban már csak a déli határ közelében lehetnek felhősebb tájak. A csapadékgócok az esti órákban mindenütt megszűnnek. Az északi, északkeleti szél többnyire mérséklődik az éjszaka során, de a Tiszántúlon még hajnalban is élénk lehet a légmozgás. Késő estére 18 és 28 fok közé csökken a hőmérséklet. A minimum-hőmérséklet általában 13 és 20 fok között alakul, de a szélcsendes hidegre hajlamos helyeken ennél hűvösebb, míg a felhős déli tájakon melegebb lehet a hajnal. Ami az orvosmeteorológiai helyzetet illeti, a térségünk fölött hullámzó frontálzóna hatására mind a hideg-, mind a melegfrontra érzékenyek körében jelentkezhetnek olyan panaszok, mint a fejfájás, koncentrációs zavarok és vérnyomás-ingadozás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra
OSZAR »